Máte viac možností, ako vytvoriť 360° fotku. Môžete ju vyfotiť pomocou fotoaparátu, smartfónu alebo špeciálneho 360° fotoaparátu. Najlacnejšia a najjednoduchšia metóda je použiť váš smartfón, ale aj iné technológie ponúkajú zaujímavé funkcie.

Smartfón

Ak sa rozhodnete vyfotiť 360° stupňovú fotografiu na mobil, tak máte na výber viacero aplikácií. Moje najobľúbenejšie a aj najjednoduchšie sú Cardboard Camera( na Android, na iOS) alebo Google Street View( na Android, na iOS). Obidve aplikácie sú od spoločnosti Google.

Cardboard Camera

Pomocou tejto aplikácie vyfotíte 360° stupňovú fotografiu jednoducho otočením okolo svojej osy. Spustíte aplikáciu, kliknete na ikonu fotoaparáta, namierite na objekt, ktorý chcete vyfotiť stlačíte spúšť a otáčate fotoaparát pomaly okolo seba. Výslednú fotografiu môžete pomocou tejto aplikácie a systému Cardboard pozerať vo virtuálnej realite. Taktiež sa vaša fotografia uložila do telefónu a vy si ju môžete nahrať na Facebook alebo do Google Photo,  kde si vašu fotografiu môžete pozrieť v lepšom zobrazení posúvaním prstom.

Kliknutím na tento príspevok si môžete pozrieť 360° fotografiu na Facebooku

Výhodou tejto aplikácie je rýchlosť vyfotografovania, ale nevýhodou je, že po fotografii sa dá pohybovať iba do strán, ale nie hore, dole.

Google Street View

V tejto aplikácii si môžete prezerať rôzne 360° fotky zo sveta, ktoré spravil Google, alebo jeho používatelia. Tieto fotografie nájdete aj na populárnych Google Mapách.  Fotografovanie je jednoduché, pomôžu vám k tomu body, na ktoré musíte namieriť a počkať kým sa dané miesto vyfotí, takto sa musíte otočiť okolo svojej osy, potom musíte pokračovať fotením bodov hore a aj dole, keď dolné tlačidlo zasvieti na zeleno, tak ste vyfotili všetky body a môžete spustiť spájanie fotografií. Po spojení všetkých fotografií si môžete pozrieť svoju fotografiu a poprehliadať si ju krížom-krážom hore-dole. Taktiež môžete svoju fotografiu uverejniť na Google Mapách.

Kliknutím na tento príspevok si môžete pozrieť 360° fotografiu na Facebooku

Google si pre používateľ aj video, v ktorom ukazuje ako vyfotiť 360° fotografiu pomocou tejto aplikácie. Pozrieť si video.

360° fotoaparát

V poslednom čase nastal veľký boom 360° fotoaparátov. Na výber máte od najlacnejších fotoapáratov od čínskych výrobcov cez fotoaparáty známych výrobcov až po profesionálne fotoaparáty. Tu je pár fotoaparátov aj s orientačnými cenami.

  • Elephone Elecam 360 – 119 € 
  • LG 360 CAM – 239 €
  • Samsung Gear 360 – 292 €
  • Ricoh Theta S – 366 €
  • NCTECH IRIS360 – 2000 €  – profesionálny fotoaparát, ktorý bol vyvinutý v spolupráci s Googlom

Fotoaparát

Pri fotení pomocou vlastného fotoaparátu je to podobné, ako pri fotení s aplikáciou Street View no teraz sa musíte spoľahnúť na seba a svoju presnosť pri fotení. Po nafotení musíte pospájať v počítači fotografie do výslednej 360° snímky. Na internete je množstvo návodov, ako vyfotiť takúto fotografiu. Tu je videonávod.

Kliknutím na tento príspevok si môžete pozrieť 360° fotografiu na Facebooku

Náš partner z Teamsales fotí 360° snímky z drona, tak si môžete pozrieť virtuálnu prehliadku z pohľadu orla 🙂 Fotí aj profesionálne virtuálne prehliadky, tak si môžete u nich objednať virtuálnu prehliadku svojho obchodu, reštaurácie alebo hotelu. Taktiež spolu s nimi pripravujeme 360° fotografie z tých najkrajších kútov Slovenska.

Máte sa na čo tešiť. Sledujte nás na našej facebook stránke 360slovensko.