Katarínka je hovorový názov kostola a kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej, ktorý sa nachádza v Malých Karpatoch pri obci Dechtice, v Trnavskom kraji. Ide o súbor zaniknutých budov františkánskeho kláštora, z ktorého sa dobre zachovali iba kostolné múry a kostolná veža zo 17. storočia. Dostanete sa sem z obce Naháč po modrej turistickej značke za 40 minút, tento chodník pokračuje ďalej na zrúcaninu hradu Dobrá Voda.

Autor: Teamsales.sk

História

Tento františkánsky kláštor bol založený v roku 1618 na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína Alexandrijská. Kláštor je postavený v ranobarokovom štýle s neskorogotickými prvkami. V 17. storočí kláštor niekoľkokrát poškodili turecké vpády či cisárske vojská, no vždy bol opätovne zrekonštruovaný. V dôsledku jozefínskych reforiem bol v júli 1786 kláštor zrušený. Mnísi museli toto miesto opustiť, inventár prevzali okolité kláštory a obce a stavba začala chátrať.

Malokarpatská lesná železnica

V tesnom susedstve kláštora, pri horárni, je vybudovaná expozícia, venovaná malokarpatskej lesnej úzkorozchodnej železnici (1898 – 1960), ktorej trasa Smolenice – Dobrá Voda viedla neďaleko kláštora. Súčasťou expozície je aj krátke koľajisko s dobovými vozidlami a bohaté informačné panely. Koľajisko sa bude postupne rozširovať s výhľadom na napojenie na trasu pôvodnej dráhy.

Tento kláštorný komplex sa snažia zachrániť dobrovoľníci v projekte Katarínka. Pomôcť im môžete aj vy.

Zobraziť miesto na mapách