Budmerický kaštieľ sa nachádza v obci Budmerice, v Pezinskom okrese. Kaštieľ sa nachádza blízko hradu Červený kameň, pod ktorý v minulosti patril.

Kaštieľ dal postaviť Ján Pálfy, ktorý pochádzal z červenokamenskej vetvy tohto slávneho rodu. Kaštieľ bol postavený v roku 1889. V súčasnosti je tvorený viacerými štýlmi. Legenda hovorí o tom, že je to údajne kvôli tomu, že Ján Pálfy sa zaľúbil do krásnej francúzsky a preto dal prestavať nielen tento kaštieľ, tak aby sa podobal na francúzske zámky, no bohužiaľ sa dáma vydala skôr ako stihol zámok dostavať. Okolo kaštieľa sa nachádza rozľahlý anglický park. Kaštieľ slúžil šľachte, ako letné sídlo. Ján Pálfy rád poľoval v okolí kaštieľa.

Zobraziť 360° prehliadku Budmerického kaštieľa v plnej veľkosti

Autor: Teamsales

V kaštieli žila aj bývalá snúbenica známeho francúzskeho spisovateľa Antoine de Saint-Exupéryho. Bola to francúzska spisovateľka, ktorá viedla bujarý život. Bola 5. z 8. manželiek Pavla Pálfyho, ktorý bol synom a dedičom kaštieľa po otcovi Jánovi Pálfym.

Kaštiel bol v roku 1945 po emigrácii Pavla Pálfyho znárodnený.  Opravený bol v roku 1986 a do roku 2011 slúžil, ako Dom slovenských spisovateľov. Inšpiráciu tu hľadali známi slovenskí spisovatelia:  Margita Figuli, Ivan Krasko, Ján Smrek či Rudolf Dobiáš.

Kaštieľ v Budmericiach je zrekonštruovaný a prístupný verejnosti a môžete ho navštíviť každý víkend od 10:00 do 17:00. Vstupné je 2€ na osobu a zľavnené vstupné stojí 1,5€.