Kunov je časť mesta Senica, kedysi to bola samostatná obec. Nachádza sa tu Kunovská priehrada, ktorá je obľúbeným miestom na rekreáciu, no v súčasnosti je vypustená a má byť čoskoro napustená. Okrem toho sa tu nachádza zrekonštruovaná zvonica a ľadovňa.

360° fotografia, stačí ponúť myšou a objavíte viac

O ľadovni

Ľadovňa bola vybudovaná v roku 1923, starostom vtedy bol Pavol Jamárik – Gajdoš. V zime, keď bol ľad dosť silný, vybrali sa tam chlapi so sekerami a hákmi na dlhých žrdiach. Podošvy čižiem mali omotané vrecovinou, aby sa na ľade nešmýkali a na rukách mali rukavice palčiaky. Jedni ľad rúbali, druhí priťahovali kusy hákmi a k brehu a tretí nakladali na vozy. Fúry ľadu vozili až pokým ľadovňu nezaplnili.

V lete si potom krčmár nosil odtiaľ ľad vo vedrách a chladil ním pivo a iné nápoje. Keď sa neskôr na chladenie začali používať modernejšie technológie, ľadovňa stratila svoj význam. Ľudia do nej začali sypať odpad až ju celkom zaplnili. Vchod napokon zamurovali.

Osud ľadovne

V roku 1987, keď sa robila generálna oprava zvonice, sa začalo rozmýšľať aj o osude ľadovne. Vyčistili ju mladí zväzarmovci, ktorí ju plánovali použiť ako sklad paliva, no pre veľkú vlhkosť od zámeru upustili. Napokon si ju prenajal Pavol Vázal, ktorý vnútro vyzdobil kolesami sedliackeho voza a chomútmi. Po zlepšení vetrania vo vnútri umiestnil stôl a stoličky  a v horúcom letnom počasí tam bolo príjemné posedenie. V poslednom období chátrala. Od roku 2016 ľadovňu zdobia nové masívne dvere, nápis a osvetlenie.