Na Slovensku máme niekoľko veľmi zaujímavých jaskýň. Sprístupnených jaskýň je zatiaľ len trinásť. Ňou je aj Harmanecká jaskyňa, ktorá sa nachádza neďaleko obce Harmanec, ktorá je vzdialená približne 16 km od Banskej Bystrice.

Dĺžka harmaneckej jaskyne je 3123 m, ale pre verejnosť je sprístupnené 1020 m. Teplota v tejto jaskyni je okolo 5,8-6,4°C.

Jaskyňa je otvorená každý deň od 10:00 do 16:00 okrem pondelka. Za vstup zaplatia dospelí 6€, deti do 15 rokov 3€ a študenti a dôchodcovia nad 60 rokov zaplatia 5€.

Trošku zaujímavostí z histórie

Izbica je vstupný priestor, ktorý už využívali robotníci, drevorubači, hlavne keď bolo zlé počasie, tento priestor bol u obyvateľov známy.

V roku 1932 Michal Bacúrik za 14 dní sa prekopal otvorom, ktorý sa nazýva Dóm objaviteľa.  Ďalšie priestory sa nazývajú Dóm pagod, Vysoký dom, Bludný dóm, Riečisko.

Doba z čias vytvárania jaskynného priestoru súvisela pravdepodobne s prítokom vôd z oblasti Kremnických vrchov.

Je bohatá existenciou bieleho mäkkého sintra. To vzniká pravdepodobne za účasti mikroorganizmov. Taktiež ho tvorí vláknitá odroda kalcitu. Kalcit je minerál, jeden z najbežnejších horninotvorných minerálov. Mäkký sinter sa v ruke ľahko roztiera, je zväčša snehobiely.

Jaskyňa slúžila aj ako úkryt počas druhej svetovej vojny. V roku 1950 ju sprístupnili verejnosti.

Patrí medzi najvýznamnejšie lokality výskytu netopierov na Slovensku. Videlo sa tu až 11 druhov netopierov. Najdominantnejší je netopier obyčajný a netopier ostrouchý. Taktiež aj netopier vodný.

Prístup k tejto jaskyni je od parkoviska Harmanec – Turčianske Teplice. Ku vchodu sa dostanete po chodníku, výstup trvá okolo 45 minút. Sú tu aj tabule náučného chodníka.

Prehliadka trvá okolo 60 minút.

Zaujímavosti v okolí

Zaujímavosťou je cestovanie vlakom z Banskej Bystrice na Diviaky. Nachádza sa tu 22 tunelov. Najdlhší je Harmanecký tunel, ktorý má dĺžku 4700m.

V blízkosti sa nachádzajú Staré Hory, je to bývala banícka obec. Jej dominantou je pútnický gotický kostol z roku 1448.

Blízko sa nachádza tiež Harmanecká tisina, obec Turecká, mesto Banská Bystrica, Turčianske Teplice, Národný park Veľká Fatra, Park Snow Donovaly, Národný park Nízke Tatry, Bystrianska dolina a iné.

Tak čo pôjdete pozrieť na krásy Harmaneckej jaskyne?