Čachtický hrad stojí na hrebeni severovýchodného výbežku Malých Karpát. Patril k strážnym hradom. Hrad postavili v 13. storočí. Koncom 13. storočia hrad vlastnil Matúš Čák. V roku 1596 dal kráľ Maximilián hrad do zálohu Nádašdyovcom a neskôr ho František II. Nádašdy získal do trvalého vlastníctva. Jeho manželka bola Alžbeta Bátoriová. Zdedila hrad po smrti svojho muža. V roku 1708 bol vypálený.

Autor: Martin Gába

František II. Nádašdy, vyznačoval sa krutosťou, ktorú používal proti Turkom. Turci ho nazývali Čiernym bej, bol to mohutný a drsný chlap s obrovskou silou, ktorá vyvolávala hrôzu. Keď mal 23 rokov sa stal hlavný kapitán hornouhorských vojsk. Keď sa vyhral boj nechal stínať hlavy Turkom a potom sa s nimi hral ako s loptami.

Alžbeta Bátoriová sa vyznačovala tiež krutosťou. Vyžívala sa v týraní svojich slúžok, pichala ich buď špendlíkmi, pálila žehličkou a horiacimi sviečkami, v zime ich holé pripútavala k studni a polievala vodou. Postupne začala zabíjať dievčatá, kvôli ich krvi. Myslela si, že sa jej skrášľuje pleť. Pri tejto činnosti jej pomáhal sluha Ficko a ženy Helena, Dorota a Kata. Juraj Turzo, bol s grófkou v rodinnom pomere a začal sa zaoberať ústnymi a písomními obvineniami na grófku. Ficka, Helenu, Doronu súd odsúdil na trest smrti. Alžbetu Bátoriovú uväznili doživotne na Čachtickom hrade, 1614 zomrela. Je o Alžbete Bátoriovej natočených aj veľa filmov.

Erb Alžbety Bátoriovej

Erb Alžbety Bátoriovej

Bátoriovci vlastnili veľké majetky v Uhorsku a to najmä v Sedmohradsku. Predok Vid v ečedskom močiari zabil podľa legendy draka. V erbe sa preto nachádzajú tri dračie zuby.

Výhodné ponuky ubytovanie pri Čachtickom hrade

Booking.com